Vi sætter pris på at levere en god gæsteoplevelse, så vores personale har smagt vores mad, vores vine, vores øl, vores saft og vores sodavand etc. Hvordan skal de ellers kunne fortælle dig om smagen, hvis ikke de selv har smagt det? Vores personale skal være der for dig og dine gæster uden, at de er påtrængende og generende.
Når du har spist på vores frokostrestaurant, skal du gå fra os med et ønske om snart at komme tilbage igen.
Vi glæder os til at tage imod dig og dine gæster i vores smukke gamle lokaler.
Vi har fået en award fra Restaurant Guru på baggrund af kundetilfredshed, som vi er rigtig stolte af.
Carl Nielsen var en stor komponist, som har lavet ufattelig mange værker. Vi har valgt at fortolke nogle af hans værker i de retter, vi serverer. Et af Carl Nielsens meget kendte værker er “Solen er så rød, mor”. Vi har valgt at fortolke Solen er så rød, mor som vores tatar med en æggeblomme farvet af rødbedesaft, så “solen” bliver rød. Se Menu
Ud over vores frokostrestaurant kan vi også tilbyde vores restaurant til private selskaber. Hvis du har et ønske om at holde dit arrangement eller din fest i din helt egen restaurant, så kan du bruge restaurant Carl Nielsen.
Hvis ikke du selv har ønsker til menuen, vil vi med glæde sammensætte en menu.
Det vigtigste for os er, at din fest eller dit arrangement bliver en god oplevelse, som dine gæster vil se tilbage på med glæde.
Carl August Nielsen og hans hustru Anne Marie Brodersen boede i den ejendom, hvor Restaurant Carl Nielsen har til huse.
Luksus smørrebrød i København
Åbningstider:
Tirsdag – lørdag 11.30–17.00
Søndag 11.30-16.00
Køkkenet lukker klokken 16.00 Tirsdag – lørdag
Søndag lukker køkkenet 15.30
Du er velkommen til at kontakte os, hvis du har specielle ønsker.
Telefontid 9.00-21.00
Ingen varer i kurven.